Yaşama dair herşey!

Çekiciliğin Sırları « Geri

E-posta 04.12.2011'de eklendi.
Çekiciliğin Sırları Neden hep çirkin erkeklerin yanında güzel kadınlar vardır?

İlk görüşte aşk var mıdır? Sosyal sınıflar çekicilik anlayışını belirler mi?

İngiliz psikolog Viren Swami ve Adrian Furnham “ Physical Attraction” (Fiziksel Çekicilik) adlı yeni kitabında bu soruların yanıtını veriyor.

Dolgun hatlar daha mı çekici?
Yuvarlak, dolgun hatlar erkekler tarafından daha çekici bulunur! Evet, yakın geçmişe kadar bu böyleydi.

Psikolog Viren Swami'ye göre ise artık dolgun hatlarla sadece orta ve düşük ekonomik sınıf mensupları ilgileniyor.

Bir de yaşı ortayı çoktan geçmiş olanlar! Yaşları 17-25 arasında değişen 100 erkek öğrenci üzerinde yapılan araştırma, erkelerin dolgun değil, olabildiğince ince, hatta sıska kızlardan hoşlandığını gösteriyor.

Sosyo ekonomik statü olarak AB+ olarak adlandırılan yüksek tabaka mensubu erkekler de zayıf kadınları tercih ediyor.

Ya büyük göğüs?
Göğüsler, kadın cinselliğinde her zaman ön planda oldu. Özellikle büyük göğüsler!

Ancak bu tercih son 10 yılda giderek değişime uğradı ve şu noktaya geldi: Erkekler büyük ve sarkık bir göğüsten çok küçük ama mümkün olduğunca simetrik göğüsleri tercih ediyor.

Eskiden ideal boyut, bir erkeğin avuç içini doldurabilecek kadardı. Şimdi ise 75 B veya 80 B ideal boyut olarak adlandırılıyor.

Neden daha uzun boy?
Kadınlar da erkekler de partnerlerini uzun boylu olanlardan seçiyorlar. En azından bunu bir kez olsun deniyorlar! Çünkü uzun boy; sağlık, gösteriş ve zarafetle eş anlamlı.

Kadınlar uzun boylu erkekleri seçerken, doğacak çocuklarının genlerinin de benzer olmasını istiyor. Neslinin sağlıklı devam edebilmesi için bu gerekli.

Aynı şekilde erkekler de uzun boylu kadınların daha dayanıklı, doğumlardan daha az hasarla kurtulabilen, sağlıklı genlere sahip olduklarını “hissediyorlar”.

Her iki cins için de uzun boy toplumsal statüde bir avantaj sağlıyor. Örneğin uzun boylu bir erkeğin ailesini daha çok sahiplendiği, daha çok koruyucu, kollayıcı olduğu düşünülüyor.

Şişman biri çekici olabilir mi?
Physical Attraction kitabının yazarı psikolog Viren Swami, bu soruya eğer Peru, Meksika veya Tanzanya gibi ülkelerde yaşamıyorsa “Hayır” cevabını veriyor.

Şişman birinin çekici bulunması her iki cins tarafından da çok zor. Çünkü obezite direkt olarak doğurganlığı engelleyen bir durum.

Cinsel çekicilik= Cinsel ilişki= Çocuk olarak düşünüldüğünde, zaten şişman biri daha en başından şansını yitirmiş oluyor.

Ancak sosyo ekonomik olarak daha düşük seviyedeki toplumlarda şişmanlığa yüklenen anlam, iyi beslendiği ve doğurganlığının doruğunda olduğu yönünde.

Cinsel çekicilikle yaş ters orantılı mı?
Eskiden öyleydi. Bir kadının doğurganlık yaşının sona erdiği 40-45'lı yaşlarda yeni bir partner bulması çok daha zordu.

Ama şimdi, yaştan daha çok kişinin bakımlı olması, kendine olan güveni ve yaydığı cinsel elektrik çok daha önemli.

Bu durum eskiden erkekler için geçersiz kabul edilir. Erkelerin yaşlarının cinsel çekicilikte önemli olmadığı vurgulanırdı.

Yapılan araştırmalar erkeklerin de en az kadınlar kadar kendilerine özen göstermelerini şart koşuyor.

Kel erkekler daha mı çekici?
Yazar psikolog Viren Swami'ye göre sadece bir mit. Kel erkeklerin testosteron hormonlarının daha çok çalıştığı yani daha çekici olduğu söylenir ama bu kesinlikle gerçek dışı.

Testosteronun fazlasının kıllanmaya neden olduğu doğru ama kelliğe neden olduğu yönünde henüz kesinleşmiş bir araştırma sonucu yok.

Swami'ye göre kel erkeleri daha çekici bulmak, tamamen kişisel bir tercih. Zaten bu da çok geçmişte kaldı. Yakında bütün erkekler saç ektirmek zorunda kalacak. Çünkü şimdi devir David Beckham, Johhny Deep devri.

Yüze düşen kâküller, hatta serseri görünümlü uzun saçlar, aslında iyi ve sağlıklı genlere sahip olunduğunun en güçlü kanıtı.

Neden hep çirkin erkeklerin yanında güzel kadınlar var?
Psikolog Viren Swami'ye göre bunun bilinen bir nedeni yok. Sadece varsayımlara göre açıklamak gerekirse; güzel kadınlar, hayatları boyunca çok fazla şeye kafa yormuyorlar.

Çoğunlukla iyi bir aileden geliyorlar. Sağlıklı beslendikleri ve bakımlı oldukları için güzel görünüyorlar. Belli bir yaşa geldiklerinde bir anda her şeyin başkaları tarafından yapıldığını fark ediyorlar.

Sonra da kendilerine ilgi gösteren, her işine koşan, deli gibi âşık erkeklerin yanında kendilerini babası gibi rahat ve emniyette hissediyorlar.
(Vatan)
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Şu an okunanlar

.

Çekiciliğin Sırları

Neden hep çirkin erkeklerin yanında güzel kadınlar vardır? İlk görüşte aşk var mıdır? Sosyal sınıflar çekicilik anlayışını belirler mi? İngiliz psikolog Viren Swami ve...

.

Spor elbise modelleri

2008 İlkbahar-Yaz sezonunda high-performance kumaşlar, dantel, kuşak ve nakış detayları ile süslenecek. İşte 2008 İlkbahar-Yaz şekil verecek ayrıntılar... 2008 İlkbahar-Yaz sezonuna...

.

Koton lookbook 2013-2014 sonbahar kış

Koton 2013 -2014 sonbahar kış koleksiyonuna baktığımızda özellikle derinin çok ön planda kullanıldığını görüyoruz. Tabiki siyah renk ağırlıklı olarak kullanılsada soft...

.

ADL sonbahar kış bayan elbise 2014

Adl sonbahar kış 2014 elbise koleksiyonuyla ilgili yaptığımız incelemede siyah elbiselerin yanı sıra lacivert ve kırmızıyada yer verildiğini gördük. A kesim veya belinde kemer olan...

.

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Epilasyonda kullanılan laser ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma...

Çekiciliğin Sırları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Çekiciliğin Sırları