Yaşama dair herşey!

Partnerinizi tatmin etmenin yolları « Geri

E-posta 04.12.2011'de eklendi.
Partnerinizi tatmin etmenin yolları Erkekler neden daha iyi araç kullanır? Kadınlar neden daha çok konuşur? Bu soruların cevaplarını öğrenin, partnerinizi mutlu edin.
Avustralyalı çift Allan ve Barbara Pease 14 yıldır evli ve birlikte kadın erkek ilişkileri üzerine çalışıyor. Bugüne dek 14 kitapları çoksatanlar listelerinde ilk sıraya yerleşti, 50 dile çevrilip 100’den fazla ülkede 20 milyondan fazla satıldı. Son kitapları “Erkekler Neden İki İşi Aynı Anda Yapamaz, Kadınlar Neden Çok Konuşur” bu ay ülkemizde de yayımlandı. Erkek ve kadının farklı olduğunu bilimsel verilerle açıklayan Pease çifti kendi evliliklerini de göz önüne alarak çiftlere sorunları aşmada pratik önerilerde bulunuyor.

“Bunalımda olan erkekler içki içer ve bir başka ülkeyi istila ederler. Bunalımdaki kadınlarsa çikolata yer ve alışveriş merkezlerini istila ederler… Seks, kadınların evlilik için ödediği bedeldir. Evlilik, erkeklerin seks için ödediği bedeldir… Erkekler ‘İlişkimiz hakkında konuşmamız gerek’ cümlesini duymaktan nefret eder. Bu cümle Süpermen’i bile korkutur…

Kadın ilişkisinde mutsuzsa, işine konsantre olamaz; erkek işinde mutsuzsa, ilişkisine konsantre olamaz… Kadınlar ilişki ve güç birliği, erkekler güç ve statü ister…”

Bu cümleler Avustralyalı Allan ve Barbara Pease çiftinin yeni kitabından. Fotoğraflarından da görülebileceği üzere 14 yıldır mutlu bir evlilik yürüten çifti, dünyadaki milyonlarca çiftten daha ünlü ve zengin yapan özellik uyumlu birlikteliklerinin püf noktalarını keşfetmeleri ve bu bilgileri diğer çiftlere, deyim yerindeyse satmaları! Bu stratejinin ürünü olan iki kitap, “Erkekler Neden Dinlemez, Kadınlar Neden Harita Okuyamaz” mayıs ayında, “Erkekler Neden İki İşi Aynı Anda Yapamaz, Kadınlar Neden Çok Konuşur” ise bu ay Picus Yayıncılık tarafından ülkemizde de yayımlandı. Eğlenceli anektodlar, pratik öneriler, kimi zaman düşündürücü tesbitlerle zenginleştirilen kitaplarda kadın ve erkek arasındaki fark, bilimsel araştırmaları göz ardı etmeden anlatılıyor. Bu arada yeni yayımlanan kitap, birçok ülkede toplam 12 milyon adet satılan ilk kitabın özeti! Her iki kitap da pazarlama ve satış stratejisiyle yazıldığını daha ilk satırlarda ele veriyor ve ilerleyen bölümlerde gereksiz tekrarlarla bazen sıkıyor. Yine de bu tür kitaplardan bence kesinlikle ayrılıyorlar. Çünkü evli bir çift tarafından yazılmasının avantajıyla “empati kurmak” konusunda son derece başarılılar ve hem erkeklere hem de kadınlara hitap ediyorlar.

Erkekler neden daha iyi araç kullanır?

Allan ve Barbara Pease’in metinlerini çarpıcı kılan unsur, evli bir çift olarak yaşadıkları deneyimleri metnin arasına zekice yerleştirmeleri. “Erkekler ve kadınlar birbirlerinden farklı” tesbitinden yola çıkan Pease çifti, bu farkları anladığımız takdirde “Bireysel zayıflıklarımız üzerine değil, kolektif güçlerimiz üzerine yoğunlaşmaya başlayabiliriz” diyor. Üç yılda yazdıkları kitapta, tarih boyunca kadın ve erkeğin bedenlerinin ve beyinlerinin farklı şekilde geliştiğini, erkeğin avlanıp koruduğunu, kadınların ise toplayıp beslediğini belirtiyorlar. Bu geçmişin günümüz kadın - erkek ilişkilerine sayısız etkisi var. Örneğin erkekler avı uzaktan seçebilmek amacıyla uzağı iyi gördüklerinden daha iyi araç kullanıyor. Kadınlar ise çocuklarına baktıkları, yuvalarını korudukları için görüş açıları geniş. Diğer insanların duygularını daha iyi anlıyor ve ayrıntıları daha iyi fark edebiliyorlar. Erkeklerin kadınlara yalan söylerken zorlanması, kadının erkekten daha iyi duyması, erkeklerin yön duygularının iyi olması, kadınların erken olgunlaşmasının sebebi de tarihsel gelişimlerinde yatıyor. Hatta Pease çiftine göre, erkeğin yatakta kapıya yakın tarafta yatmasının, restoranda yüzü kapıya dönük olarak oturmasının sebebi de bu!

Pease’lere göre kadın ve erkeğin temel farklarının bir sebebi de beyin yapıları. Beynin sağ ve sol yarımküreleri, korpus kallosum adı verilen sinir lifleriyle birbirine bağlanıyor. Bu “kablo,” beynin bir tarafının diğer tarafla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişinde bulunmasını sağlıyor. Araştırmalar gösteriyor ki kadının beyni erkeğinkinden daha kalın bir korpus kallosum’a sahip! Ayrıca östrojen hormonu kadınlarda iki yarıküre arasında daha fazla bağlantı yaratmak için sinir hücrelerini harekete geçiriyor. Bu, kadınların birbiriyle ilgisiz faaliyetler arasında geçiş yapabilme yeteneğini ve kadın sezgisini açıklıyor. Erkeklerin beyni ise uzmanlaşmış, bölümlere ayrılmış; bu yüzden bir iş üzerinde yoğunlaşmaya programlanmış.

Kadınlar neden daha çok konuşuyor?

Konuşma faaliyeti sol beyinde gerçekleşiyor. Erkeklerin sol beyni kadınlara göre daha az geliştiği için konuşma konusunda iyi değiller. Erkekler çoğunlukla kafalarının içinde konuşuyor, çünkü kadınların iletişim kurma konusundaki sözel yeteneklerine sahip değiller. Gün sonunda erkeğin işten döndükten sonra büründüğü suskunluk yüzünden günümüzde pek çok kadın şikâyetçi! Bunun sebebi erkeklerin düşünmek için sessizliğe –Rodin’in Düşünen Adam heykelini hatırlayın! - kadınların ise konuşmaya ihtiyacı olması. Ayrıca kadınlar sorunlarından söz ederek stresten kurtuluyor. Üstelik kadınlar konuşurken aslında bekledikleri bir çözüm değil, sadece sözlerinin dinlenmesini istiyor. Pease çifti, eskiden kalabalık evlerde yaşarken kadınların bu sorunu hissetmediğine dikkat çekiyor ve erkeklere günümüzün çekirdek ailesine katkıda bulunmak için daha çok konuşmalarını ve eşlerini dinlemelerini öneriyor.

Duygusallık ve ağlama da erkek ve kadın arasındaki temel farklar arasında. Erkekler duygularını sakladığı için kadınlar tarafından “soğuk ve duyarsız” olmakla suçlanıyor. Oysa bunun sebebi beyin yapısında gizli. Kadın beyni duyguyla diğer beyin fonksiyonları arasında bağlantı kurabildiğinde, kadının duyguları kolayca harekete geçiyor ve ağlıyor. Oysa erkeğin duygularını belli edip ağlaması için sağ beyninin duygu bölümünün devreye girmesi gerekiyor ve erkek bunun başkalarının yanında olmasından hoşlanmıyor.

Barbara ve Allan Pease, her iki kitapta da erkek ve kız çocukların farklı gelişimlerinden iş hayatına, seksten eşcinselliğe birçok konuyu ele alarak kadın - ev - erkek ilişkilerini inceliyor. Söylemleriyle sayısız hayran kazanan, ancak bazen feministleri çok kızdıran çift, “Erkeklerle kadınların eşitliği siyasi ya da ahlâki bir meseledir; aradaki fark ise bilimseldir” diyerek fark konusunda kararlı bir tespitte bulunuyor.

ÇİFTLERE ÖNERİLER

“Kadınlar erkekleri duyarsız ve şefkatsiz oldukları, dinlemeyi bilmedikleri, az konuştukları, sevgilerini göstermedikleri, kendilerini ilişkiye adamadıkları, sevişmek değil seks yapmak istedikleri ve klozetin kapağını indirmeyi unuttukları için eleştiriyor. Erkekler de kadınları kötü araç kullandıkları, harita okuyamadıkları, gereksiz yere çok konuştukları ve alışveriş ettikleri, sevişmeyi başlatmadıkları için eleştiriyor” diyen Barbara ve Allan Pease’in önerileri şunlar:

Erkeklere:

* Üzgün bir kadınla ilgilenirken, ona çözümler önermeyin ya da duygularını küçümseyerek geçersiz kılmayın. Ona dinlediğinizi gösterin yeter!

* Erkekler ayrıntılı cevap vermekten çekinir ama bunu denemeye hazırsanız çoğu kadının gözünde artı puan kazanırsınız.

* Bir kadın sizinle çok konuşuyorsa, sizden hoşlanmış demektir. Karınızın sizinle hiç konuşmaması, başınızın dertte olduğunu gösterir.

* Kadının romantik olduğunu asla unutmayın; şaraba, çiçeklere ve çikolataya bayılır.

Kadınlara:

* Bir erkeğin sizi dinlemesini sağlamak için ona bir program sunun. Dolaylı konuşma erkekler söz konusu olduğunda pek işe yaramaz; her şeyi basit ifade edin.

* Erkekler sırayla konuşmayı sever. Sıra ondaysa, sözünü kesmeyin.

* Bir erkeğe, kendisi istemediği sürece öğüt vermeyin. Yeteneklerine ve yaptığı işlere güvendiğinizi, onun verdikleriyle mutlu olduğunuzu söyleyin.

* Geleneksel erkek hiyerarşisinde çalışan bir kadınsanız iki seçeneğiniz var; ya vazgeçeceksiniz ya da erkeksileşeceksiniz.

ALLAN VE BARBARA PEASE

İkisi de satış ve pazarlama uzmanı

Yılda 30’dan fazla ülkeyi dolaşarak kadın-erkek ilişkileri üzerine seminerler veren, TV programlarına katılan Allan ve Barbara Pease, 18 yıl önce Allan’ın verdiği bir seminerde tanışmış. Allan şöhretini, 1988’de yayımladığı, tüm dünyada milyonlarca adet satılan “Body Language” (Beden Dili) kitabına borçlu. Kitap 1999’da Türkçe’ye de çevrilip yayımlanmıştı. İletişim üzerine hazırladıkları DVD’leri milyonlarca adet satılan Pease çiftinin TV programları 100 milyondan fazla kişi tarafından seyredilmiş ve çalışmaları BBC televizyonunda altı bilimsel programa konu olmuş. Her ikisi de yazarlıktan önce satış ve pazarlama işinde uzun yıllar çalışmış ve çok da başarılı olmuşlar. Barbara iş hayatına mankenlik yaparak başlamış ve uzun yıllar manken-fotomodel olarak çalışmış, hatta kendi ajansını kurmuş. Allan ve Barbara çiftinin favori tatil ülkeleriyse Türkiye.

Birlikte yazdıkları bazı kitaplar şunlar: İnsan Mıknatısı Nasıl Olunur, Erkekler Neden İpucuna Sahip Değildir, Kadınların Neden Her Zaman Daha Çok Ayakkabıya İhtiyacı Vardır ve ilişkilerle ilgili bir test kitabı olan Ne Kadar Uyumlusunuz?

Kadını her zaman tatmin etmenin yolları

Okşayın, övün, pohpohlayın, masaj yapın, ortalığı toplayın, anlayışlı davranın, serenat yapın, iltifat edin, destekleyin, besleyin, sakinleştirin, ümit verin, espri yapın, teskin edin, uyarın, kucaklayın, kusurlarını görmezden gelin, heyecanlandırın, koruyun, telefon edin, öpüşün, affedin, dertleşin, eğlendirin, taşıyın, etkileyin, davet edin, güvenin, şımartın, anlayın, düşleyin, idolleştirin!

Erkeği her zaman tatmin etmenin yolu

Çıplak dolaşın!

  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Şu an okunanlar

.

Partnerinizi tatmin etmenin yolları

Erkekler neden daha iyi araç kullanır? Kadınlar neden daha çok konuşur? Bu soruların cevaplarını öğrenin, partnerinizi mutlu edin. Avustralyalı çift Allan ve Barbara Pease 14 yıldır...

.

Beren saat 1. bölüm ceket

Beymen Club, net, yalın, genç ve rahat duruşuyla gardıroplara taze ve modern bir dokunuş katıyor. Beymen club sitesinden online olarak alışveriş edebileceğiniz Beren saat intikam...

.

Beta 09-10 bayan çizme modelleri

BETA Sihirli Bir Dünya yaratıyor Beta rengarenk koleksiyonlarıyla bu kış da göz kamaştırıyor. Yaşayan şehirdeki hareket kadının dünyasına yansıyor. Beta yine iddialı seçenekler...

.

Burçlar ve otomobiller

Hangi gün doğduğumuz bir çok karakter özelliğimiz üzerinde etkili olduğu gibi, sürüş alışkanlıklarımız ve seçtiğimiz otomobiller üzerinde de belirleyici rol oynuyor. Başak...

.

BCBGMAXAZRIA yaz kokteyl elbiseleri

BCBGMAXAZRIA yaz kokteyl elbiseleri çarpıcı kesimler. Özellikle Aşk-ı Memnu dizisinde de tercih edilen bir marka.Hollywood starlarının da gözdesi. Siz siz olun mutlaka trendleri takip...

Partnerinizi tatmin etmenin yolları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Partnerinizi tatmin etmenin yolları