Yaşama dair herşey!

Cinsel cazibenin sırları « Geri

E-posta 04.12.2011'de eklendi.
Cinsel cazibenin sırları Kimi erkeklere karşı heyecan duyarken, çekici oldukları halde kimilerine karşı neden bir şey hissetmeyiz? Ya da neden hayatımızın bazı dönemlerinde platonik aşkların etkisinde kalırız? Hislerimiz sanıldığı gibi, rastgele güçlerin etkisinde şekillenmiyor.
Why We Love (Neden Aşık Oluruz?) isimli kitabın yazarı Helen Fisher'a göre aşık olmamızın nedeni; büyülü bir formülle değil, ancak sosyolojik ve psikolojik nedenlerle açıklanabilir. Bireyin çocukken yaşadığı deneyimler ve sahip olduğu biyolojik özellikleri de ilişki kurarken kendisini etkileyen ve yönlendiren önemli faktörlerdendir.
Sizin için hazırladığımız yazıyı okuyarak, aşık olmamızın ve erkeklerden hoşlanmamızın gizemli nedenlerini keşfedebilirsiniz.

Anlık Çekimi Anlayabilmek
Sahip olduğumuz genler doğrultusunda, geniş omuzlar, simetrik bir yüz gibi belirli fiziksel özellikleri beğenmek üzere programlanmışızdır. Bununla beraber kimi tercihler özneldir: Örneğin, kimi kadınlar uzun boylu erkeklerden hoşlanırken, kimisi sportmen görünüşlü erkekleri tercih eder.
Ending The Sex Wars (Karşı Cinsle Savaşın Sonu) isimli kitabın yazarı Morley Glicken, seksüel duyguları hissetmeye başladığımız çocukluk ya da ilk gençlik yıllarında, karşı cinsten hoşlanma tercihlerimizi oluşturduğumuzu ve bu sayede kişisel özelliklerimizden birini kazandığımızı söylüyor. Bir başka güçlü teori ise pek çok kadının kendisine benzeyen bir erkek arayışında olduğudur. Yazar Helen Fisher, "İnsanlar, etnik ve sosyo-ekonomik durumlarıyla aldıkları eğitim doğrultusunda, kendilerine benzeyen bir partner bulma eğilimi taşır" diyor.

Heyecan Samimiyeti Artırır
Yeni tanışılan karşı cinsle flört ederken ya da bir buluşma öncesinde yoğun bir heyecan duygusuna kapılmak hatta bu yüzden mide kramplarına maruz kalmak oldukça normaldir. Araştırmacılar, birinden hoşlandığımızda ve bu tanışıklığı bir sonraki aşamaya geçirmek istediğimizde, hissedilen duyguların yoğunluğu yüzünden bu duruma düştüğümüzden söz ediyor. Psikolog Eli Finkel'a göre tanışıklığın başarılı bir ilişkiye dönüşme ihtimalinin yüksek oluşu, cesaret verici davranış tarzlarının artışına bağlıdır. "Onunla bir bağ kurmaya çalışmak ve sonrasında beraber bir ilişkiye başlamak konusunda kendinizi motive eder ve onun da sizinkine benzer bir arzu taşımasını dilersiniz" diyen Finkel, birinden hoşlandığımızda, onun bize karşı neler hissettiğini bilmek isteyişimizin, stres faktörünü doğurduğunun ve bu yüzden gerginleştiğimizin altını çiziyor.

Ailenin Etkisi
Burada söz konusu olan annizin size uygun bulduğu kişileri tanıştırma çabaları değil. Bireyin pek çok özelliği aile ortamında şekillenir. Glicken'a göre; kendine eş arayan birinin ailesindeki karşı cinsin özelliklerini aramasının en güçlü nedeni budur. Aileden kazanılan deneyimler sonrasında birey, kendisi için doğru yolu daha kolay bulur. Örneğin babası tarafından ihmal edilen bir kadın, yetişkinliğe adım attığında kendisini taparcasına seven bir erkekle ilişki kurmayı tercih eder.

Kokunun Gücü
Bilimadamları, insanların da hayvanlar gibi koku alma duyuları doğrultusunda kendilerine eş bulma eğiliminde olduğunu kanıtlıyor. Bir erkeği çekici bulduğunuzda, bunun nedeninin kimyasal gerçekler olduğunu göz ardı etmemelisiniz.
The Scent of Eros (Eros'un Kokusu) isimli kitabın yazarı James Kohl, "Feromonlar, sizi harekete geçiren ve karşı cinse karşı reprodüktif (üretken) potansiyeliniz olduğununun işaretini gönderen kimyasallardır" diyor. İlginç olan şudur; eğer bir erkeğin feromonları sizinkine benzerlik gösteriyorsa ona karşı olan ilginizi kaybeder ve vakit geçirmeden farklı feromonlar taşıyan bir başkasına yönelirsiniz.

Yavaş Gelişen Aşkın Bilimi
İyi bir arkadaşlık ilişkisi yıllar geçtikten sonra bir başka ilişki şekline dönüşebilir.
The Secret Psychology of How We Fall In Love (Aşkın Gizli Psikolojisi) isimli kitabın yazarı Paul Dobransky "Sadece bir arkadaşlık ilişkisi için bile fiziksel bir çekim hissedilmesi zorunludur. Güzel bir arkadaşlığın aşka dönüşmesi sadece zamanlamayla ilgilidir" diyor.
Erkek arkadaşınızla sevgili olma ihtimaliniz farklı koşullara bağlıdır. Kariyerinde yapacağı ani bir değişiklik ya da hayat şeklini değiştirme kararı alması, sizin, onda daha önce görmediğiniz bir yönünü keşfetmenize neden olabilir. Erkekler, bir aile ferdinin ölümü, ciddi bir ayrılık deneyimi ya da yakın bir arkadaşın evlenmesi gibi ciddi olayları yaşadıktan sonra olgunlaşarak uzun sürecek bir ilişki arayışına girmektedirler.
Fisher'a göre, bir insanın yeni bir özelliğini keşfetmek bizi aşka sürükleyen en önemli etkenlerdendir.

Zıt Kutuplar Neden Birbirlerini Çeker?
Uzmanlar, çoğu zaman en az kendiniz kadar çekici biriyle birlikte olmak isteyeceğinizi söylüyor. Fisher, genellikle kusurlarımızı kapatıp iyi yönlerimizi ortaya çıkaran kişilerden hoşlandığımızın altını çiziyor. Yani utangaç biriyseniz dışarı çıkmayı seven ve sosyalleşmenize yardımcı olan biriyle olmak istersiniz.

Cosmopolitan
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Şu an okunanlar

.

Cinsel cazibenin sırları

Kimi erkeklere karşı heyecan duyarken, çekici oldukları halde kimilerine karşı neden bir şey hissetmeyiz? Ya da neden hayatımızın bazı dönemlerinde platonik aşkların etkisinde...

.

Evlilikte İletişim

Evlilikteki iletişim hataları” da sıralanan yazıda, “yıkıcı eleştirinin eşlerin birbirlerinin olumsuz yönlerine odaklanmaları ve olumlu yönlerini görememeleri”, “genellemenin de...

.

Dolce & Gabbana Erkek İlkbahar / Yaz 2012

Dolce & Gabbana Erkek İlkbahar / Yaz 2012 MİLANO moda defilesi. ...

.

Ev dekorasyonu örnekleri

İşte evinizi güzelleştirmek isteyen bayanlar için dekorasyon önerileri....

.

10 dakika pilates

Uzun ve ince bir siluet, güçlü sırt ve kalçalar, dingin bir zihin... İstediğiniz her yerde yapabileceğiniz 7 Pilates hareketiyle vücudunuzun kontrolünü ele geçirin! pilates ...

Cinsel cazibenin sırları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Cinsel cazibenin sırları