Yaşama dair herşey!

Yağ aldırma - Liposuction « Geri

E-posta 04.12.2011'de eklendi.
Yağ aldırma - Liposuction Liposuction, negatif basınç yaratan bir sisteme ( enjektör, aspiratör ) takılan özel tasarlanmış kanüller aracılığı ile vücudun istenilen bölgelerinden yağ çekme işlemidir.

ki temel amacı vardır;

1-Vücudu şekillendirmek (liposhaping ve liposculpturing olarak da bilinir. ) : yağ fazlalığı olan bölgelerden liposuction ile alınan yağların bir kısmının yağ dokusunun eksik olduğu vücut bölgelerine verilerek vücut hatlarının şekillendirilmesidir. Örneğin, bel bölgesinden alınan yağların basene verilerek daha feminen bir görünümün oluşturulması işlemi.

2-Kilo verdirmek: Spor ve Diyetle aşırı kilolarından kurtulamayan hastalara uygulanır. Hastanın kilosuna bağlı olarak bir seansta 10 litre nin üzerinde yağ alınabilir.

Liposuction işleminden yarar görecek hastalar iki gruba ayrılır. Birinci grup genel anlamda;

ırı yağlanması olmayan ancak vücutta yağ dağılımının düzensiz olduğu ( basen, üst bacak bölgesi) hastalardır. Vücut kitle indeksleri normal sınırlar içerisindedir. Liposuction işleminden sonra hastalar kilo alsalar bile daha önce şikâyetçi oldukları bölgelere yağ toplanması olmayacaktır. Yani liposuction ameliyatı, vücudun yağ dağılımını kalıcı olarak değiştirmektedir. Uzun yıllar liposuction hemen tamamı ile bu gruptaki hastalara uygulanmıştır.

Bir diğer hasta grubu ise vücut kitle indeksleri normal sınırların üzerinde olan ve halk arasında toplu ya da şişman tabir edilen kişilerdir. Son yıllarda, liposuction, kilo verdirme yöntemleri içerisinde, diyet ve egzersize bir alternatif oluşturmaktadır. Daha önceleri diyet ve egzersiz sonrasında kişinin veremediği fazla yağlar alınırken, günümüzde, tam tersini uygulamaktayız. Liposuction yapılan bireyler ameliyat sonrasında daha kolay kilo verebilmekte, diyet ve egzersize daha kolay uyum sağlamaktadır.

Eskiden düşünülenin aksine 5 litrenin üzerinde yağ alınması, ameliyat riskini artırmaz. Ancak iki önemli hususa dikkat edilmelidir. İlki, hastanın genel sağlığını bozacak bir hastalığının ( kalp, akciğer, böbrek, vs ) olmaması, diğeri ise, ameliyatı yapacak cerrahın bu tip ameliyat konusunda yeterli bilgi ve deneyiminin olmasıdır

Ameliyat izleri

Liposuction ameliyatında, ciltte yapılan kesiler kanüllerin girmesine müsaade edecek kadar yani 4-5 mm kadardır, bunlar dışında cilt kesisi yapılmaz, yani izsiz bir ameliyattır.

Ultrasound liposuction

Ultrasound teknolojisi, son yıllarda tıpta giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Yüksek frekanslı ses dalgaları özel kanüller vasıtasıyla emilecek yağ dokusuna iletilir ve yağ hücreleri parçalanır. Böylece ameliyatta oluşabilecek kanamalar azaltılır ve daha fazla yağ almak mümkün olur. Gevşek ciltlerde kasılmayı da artırarak ameliyat sonrasında daha sıkı bir cilt yapısı elde edilmesine yardımcı olur.

Anestezi seçimi

Sedasyon ile beraber lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Düşük miktarlarda yapılan yağ almalarda lokal anestezi tercih edilirken yüksek miktarlarda yapılacak liposuctionlar da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sırasında yağ alınacak bölgelere özel hazırlanmış serum enjekte edilir. Böylece hem ameliyat sırasında oluşan kanama minimuma indirilir hem de hastanın ameliyat sırasında çok sıvı kaybetmesi önlenir. Ultrasound tekniğinin de kullanımı ile 10 litrenin üzerinde yağ almak mümkün olmaktadır.

2 litreye kadar yapılan liposuctionlar da, hasta tamamen kendine geldikten sonra evine gönderilebilir. Alınan yağ miktarı 2 litreyi geçtiği durumlar da ise hasta ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirmelidir. Ertesi gün genel kontrolü yapılan hasta, 3. 7. 15. günlerde kontrole çağırılmak üzere taburcu edilir. Ameliyat sonrası düşünülenin aksine şiddetli ağrı olmaz. Sıradan ağrı kesiciler hastayı rahatlatmak için yeterlidir.

Hastalar ameliyattan korse giydirilerek çıkartılır ve yaklaşık bir ay kadar korse giymeye devam ederler. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler, ameliyat detaylarını gizlediği için hastalar ancak bu şişliklerin ortadan kalktığı dönemde ameliyatın etkilerini fark etmeye başlarlar. Bu süre ortalama iki ay kadardır. Aynı şekilde ameliyatın kiloya yansıması da bu dönem sonunda olur. Ameliyattan bir hafta sonra ultrason veya el masajlarının uygulanması şişliklerin daha çabuk azaltılmasında yararlıdır. Hastalarımızın, ameliyatın ikinci gününden itibaren giderek artan yürüyüşler yapmalarını önermekteyiz.

Sadece ülkemizde değil yurt dışında da liposuction uygulamalarına ait olumsuz sonuçlar, ya bu ameliyat için doğru hastanın seçilmeyişine ya da bu işlemleri uygulayan kimselerin yeterli eğitim ve tecrübelerinin olmayışına bağlıdır.
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Şu an okunanlar

.

Yağ aldırma - Liposuction

Liposuction, negatif basınç yaratan bir sisteme ( enjektör, aspiratör ) takılan özel tasarlanmış kanüller aracılığı ile vücudun istenilen bölgelerinden yağ çekme işlemidir. ki...

.

Guiseppe Zanotti bayan ayakkabı modelleri

Ünlü ve şık bayan ayakkabı markası Guiseppe Zanotti, 2008 ilkbahar-yaz koleksiyonunu görücüye çıkarttı. Yüksek ökçeleri, ince bantları ve seksi duruşları ile bu yaz vazgeçilmeziniz...

.

Tiffany 2007-2008

Tiffaniyle bu sonbahar kışıda rengarenk sıcacık geçirin. Fuşya,lila, mor, yeşil , kırmızı , lacivert , kahve, gri, safari ,turuncu ,mavi, pembe.... Rengarenk yağmurluklar, bayanlar...

.

Bershka 2012 ilkbahar yaz

Bershka etnik desenler çiçekler ve neon renklerin yanı sıra beyaz ile tamamen naturel seçim isteyenler için koleksiyon da parçalar hazırlamış. Özgür spor tarz sahibi Bershka 2012...

.

Soğuk algınlığı

Soğuk Algınlığı (Nezle) Hızlı bir başlangıç evresi vardır. Belirtiler çabuk ortaya çıkar. Genelde boğaz, burun, sinüsler ve larinkste infeksiyona neden olur. İnfeksiyon sırasında...

Yağ aldırma - Liposuction

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Yağ aldırma - Liposuction