Yaşama dair herşey!

Altın Portakal’ın onur konuğu Hanna Schygulla « Geri

E-posta 04.12.2011'de eklendi.
Altın Portakal’ın onur konuğu Hanna Schygulla Antalya Altın Portakal Film Festivali 44. yılına yine birbirinden iddialı yapımlar ve yıldız konuklarla girmeye hazırlanıyor. 19-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, bu yıl Cannes’da yarışan yapımlar da gösterilecek.

Real’in ana sponsorluğunda, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile Antalya Kültür Sanat Vakfının (AKSAV) birlikte düzenlediği ve Türkiye’nin en büyük festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 44. yılında yine dünya sinemasının birbirinden güzel filmlerini ve dünyaca ünlü konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.
Etkinliğin uluslararası bölümü olan ve bu yıl üçüncü yaşına basan Avrasya Film Festivali, klasikleşen bölümlerinin yanı sıra özel gösterimlere de yer verecek; yan etkinlikler ve festival partileriyle 19- 28 Ekim tarihleri arasında sinema dünyasının kalbini Antalya’ya taşıyacak.

Festival’de seyirciyle buluşacak filmler arasında, bu yıl Cannes’da yarışan yapımlar da yer alıyor. Romanya’nın son yıllarda dikkatleri üzerinde toplayan yönetmeni Cristian Mungiu’nun Altın Palmiye’ye değer bulunan “4 ay, 3 hafta, 2 gün” isimli filminin Türkiye ilk gösterimi Antalya’da yapılacak. Komünist Romanya’da geçen bir kürtaj öyküsünden yola çıkan film, tüm dünyada büyük ilgi uyandırmış ve eleştirmenlerden övgü toplamıştı.

Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak filmlerden bir diğeri ise Cannes’da Altın Palmiye için yarışan ve farklı ve sade yorumuyla dikkat çeken “Persepolis”. İran’lı Marjane Satrapi’nin hayatını konu alan bir çizgi romandan uyarlanan ve siyah beyaz animasyon tekniğiyle çekilen filmin İran’da gösteriminin yasaklanması büyük ses getirmişti.

Festivalin bu yılki onur konuğu ise Avrupa sinemasının en önemli oyuncularından Hanna Schygulla. En son Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” adlı filminde oynayan ünlü oyuncunun özellikle Alman sinemasının usta ismi Fassbinder ile yaptığı filmler büyük yankı uyandırmıştı. Festivalde onur ödülü alacak olan sanatçının “Aşk Ölümden Soğuktur”, “Petra Von Kant’ın Gözyaşları”, “Lili Marleen” ve “Die Ehe Der Maria Braun” isimli filmleri Antalya’da gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

Festivalde ayrıca yakın bir süre önce kaybettiğimizi iki büyük sinema ustasına, Ingmar Bergman ve Michelangelo Antonioni’ye de saygı duruşunda bulunulacak.

700 BİN YTL’LİK REKOR DÜZEYDEKİ ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BEKLİYOR
Antalya Altın Portakal Film Festivali, birincilik ödülü için verilecek 300 bin YTL dahil, bu yıl yaklaşık 700 bin YTL’lik rekor ödülle Türk sinemasını desteklemeye devam ediyor.

Yapılan yazılı açıklamada, 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, Türk sinemasının nitelikli yapımlarını, festivalin yarışma bölümüne beklediği belirtildi. Açıklamada, 19-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin “Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması” bölümüne 1 Ekim 2006’dan sonra tamamlanmış eserlerin başvurabileceği ifade edilerek, yarışmalara katılan eserlerde, daha önce ulusal ya da uluslararası herhangi bir yarışmaya katılmama şartı aranmayacağı, bu yarışmalardan “En İyi Film” haricinde ödül almış olmanın da Altın Portakal’a başvuruya engel olmadığı kaydedildi.

Yarışmanın şartname ve başvuru formlarının Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin “www.altinportakal.org” adresli internet sitesinde yayınlandığı dile getirilen açıklamada, başvuru formlarının en geç 14 Eylül 2007’ye kadar TÜRSAK Vakfı’na ulaştırılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, festivalin yarışma bölümünde “En İyi Film” ödülüne layık görülecek yapımın 300 bin YTL para ödülü ve “Altın Portakal Heykeli” ile ödüllendirileceği kaydedilerek, “Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması” bölümünde en iyi yönetmenin 30 bin YTL ile ödüllendirileceği belirtildi.

Festivalde, geçen yıl Türkiye’de ilk kez verilen “En İyi Müzik” ve “En İyi Senaryo” ödüllerinin de bu yıl 20’şer bin YTL ile destekleneceği kaydedilen açıklamada, KODAK’ın artık gelenekselleşen ve en iyi görüntü yönetmenine verilen ödülünün ise 30 bin dolar değerinde 100 kutu filmden oluştuğu dile getirildi.

Açıklamada, TÜRSAK’ın bu yıl Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin desteğiyle bünyesine kattığı ve uluslararası festivallerde örneklerine rastlanan 25 bin YTL’lik para ödülünün, “Uluslararası Avrasya Film Festivali Senaryo Geliştirme Fonu” için kullanılacağı ifade edilerek, ortak senaryo projelerinin yarışacağı fonun en önemli kuralının ise “yapımcılardan birinin Türk olması” olduğu kaydedildi.

Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Film Yarışmasına başvuruların 31 Ağustos’ta sona ereceği belirtilen açıklamada, kısa film ve belgesel film yarışmalarına Ocak 2006 tarihinden sonra tamamlanmış eserlerin başvurabileceği ifade edildi.

Kısa ve belgesel film yarışmalarına katılan eserlerin ön elemeden geçirilmesinden sonra sonuçların 15 Eylül’de web sayfası ve medya aracılığıyla duyurulacağı, yarışacak eser sahiplerinden filmlerinin 35 milimetre ya da Betacam kopyasının isteneceği bildirilen açıklamada, yarışma sonunda en iyi kısa filmin 7 bin 500 YTL, en iyi belgesel filmin de 7 bin 500 YTL ve “Altın Portakal Heykeli” ile ödüllendirileceği belirtildi.

ULUSLARARASI AVRASYA FİLM FESTİVALİ
Açıklamada, ilki 2005 yılında, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali çatısı altında düzenlenen Uluslararası Avrasya Film Festivalinde dünyanın dört bir tarafından her formatta, uzunlukta ve tarzda 200’den fazla filmin gösterildiği kaydedildi.

Kendine has konsepti ile profilini oluşturan ve iki ayrı bölümden oluşan festivalin yarışma bölümüne hem Avrupa, hem de Asya’dan film kabul edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “En İyi Film” ödülünün 75 bin dolar, “En İyi Yönetmen” ödülünün ise 25 bin dolar olduğu belirtildi.

Açıklamada, ayrıca, dünyaca tanınmış en az 5, en fazla 7 uzman film eleştirmeninin jüri üyeliğini yaptığı 15 bin dolarlık “Avrasya Film Kritikleri Ödülü”nün ise kazanan filmin yapımcısına verileceği ifade edildi.

  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Şu an okunanlar

.

Altın Portakal’ın onur konuğu Hanna Schygulla

Antalya Altın Portakal Film Festivali 44. yılına yine birbirinden iddialı yapımlar ve yıldız konuklarla girmeye hazırlanıyor. 19-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, bu yıl...

.

10 dk. göbek nasıl erir ?

İşte evde 10 dk. vakit ayırarak yapabileceğiniz göbek eriten karın kası yapan alıştırmalar. Sizler içn yayınlıyoruz.Hemen izleyin sizde göbek eritin....

.

sevgilinize ekonomik sürprizler

14 Şubat a illa ki ona pahalı hediyeler alarak, onu şık restoranlara götürerek şımartmanız gerekmez! İşte onun için yapabilecekleriniz... Radyodan ona özel şarkı isteyin. - Ruj ya...

.

Elbise etek pantalon modelleri

Blanco genç modern bayan markası elbise etek pantalon ceket ve bluz modelleri 2012 koleksiyonu mavi gece konsepti ile bayan giyim olarak sunulmuş Şu an sitelerindede yüzde 50 indirim ve...

.

adL+Cengiz Abazoğlu 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyon

adL+Cengiz Abazoğlu 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyon defilesi REVAN bildiğimiz ünlüler Ebru şallı Çağla şıkel gibi mankenlerde bulunuyordu. Sultan dördüncü Murat tarafından yapılan...

Altın Portakal’ın onur konuğu Hanna Schygulla

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Altın Portakal’ın onur konuğu Hanna Schygulla